Banner

Past GCAGS Officers and Convention Chairmen



Year

Host City

President

Vice President

Secretary

Treasurer

Convention Chairperson

1951

New Orleans

L. Bowling

T. H. Philpott

 

E. M. Baysinger

 

1952

Corpus Christi

W. M. Chaddick, Jr.

W. A. Gorman

 

T. D. Barber

 

1953

Shreveport

R. T. Wade

D. D. Utterback

J. S. Spencer

K. Carter

W. J. Nugent

1954

Houston

W. R. Canada

W. H. Knight

W. A. Peterson

E. W. Kimball

 

1955

Biloxi

A. E. Blanton

L. D. Traupe

F. H. Webster

C. C. Barber

R. D. Sprague

1956

San Antonio

R. L. Layden

M. W. Beckman

C. W. Holcomb

A. F. Scott

G. J. Joyce

1957

New Orleans

H. N. Hickey

P. Montgomery

R. A. Davis

K. C. Anderson

T. H. Philpott

1958

Corpus Christi

E. A. Lohse

R. W. Grayson

E. T. Musselman

W. H. Wallace, Jr.

R. C. Wilshusen

1959

Houston

G. C. Hardin, Jr.

L. Harvey

J. F. Moss

J. A. Wheeler

O. G. Bell

1960

Biloxi

M. F. Kirby

D. N. Osburn

W. W. Woolfolk

E. G. Jeffreys

A. E. Blanton

1961

San Antonio

D. Dassow

E. P. Roth

A. W. Wood

E. L. Ames

L. L. Palmer

1962

New Orleans

T. H. Philpott

J. C. Byrd

H. O. Woodbury

K. Soule

L. H. Meltzer

1963

Shreveport

J. C. Byrd

E. Knott

W. E. Bancroft

R. E. Rogers

H. J. Tyler

1964

Corpus Christi

K. Knott

R. E. Fairchild

R. W. Luker

D. A. Pedrotti

B. F. Dyer

1965

Houston

R. E. Fairchild

A. M. Borland

K. C. Harkins, Jr.

J. L. George, Jr.

E. A. Lohse

1966

Lafayette

A. M. Borland

J. H. Hensley

W. A. Robbins, Jr.

J. S. Schoelen

R. R. Copeland

1967

San Antonio

W. L. Stapp

M. D. Horton

M. L. Frazier, Sr.

L. C. Bryant

M. O. Turner

1968

Jackson

M. D. Horton

R. O. Vernon

L. G. Hughes

E. D. Minihan

L. E. Warren

1969

Miami

R. O. Vernon

H. J. Tyler

J. W. Yon, Jr.

C. W. Hendry, Jr.

H. S. Puri

1970

Shreveport

H. J. Tyler

L. H. Meltzer

C. E. Brown

B. C. Tucker

J. O. Goffe

1971

New Orleans

L. H. Meltzer

D. R. Boyd

M. L. Dwight

P. G. Gray

R. G. Williamson

1972

Corpus Christi

D. R. Boyd

F. M. Schall, Jr.

M. H. Oakes

J. E. Melton

J. M. Sides

1973

Houston

F. M. Schall, Jr.

S. J. Lysinger

M. E. Hole, Jr.

P. W. Cauthon, Jr.

C. E. Harrison

1974

Lafayette

S. J. Lysinger

W. H. Moore

T. J. Eby, Jr.

J. L. Bellamy

F. W. Harrison, Jr.

1975

Jackson

W. H. Moore

C. L. Sartor

W. E. Taylor

H. L. Ladner

C. H. Williams, Jr.

1976

Shreveport

C. L. Sartor

R. E. Boyer

J. T. Palmer

C. E. Brown

L. E. Jordan

1977

Austin

R. E. Boyer

P. G. Gray

A. E. Bell

F. L. Osborne, Jr.

E. G. Wermund, Jr.

1978

New Orleans

R. W. Stephens

E. C. Roy, Jr.

R. M. Swords

C. J. Corona

J. Braunstein

1979

San Antonio

E. C. Roy, Jr.

F. W. Harrison, Jr.

S. L. Perkins

L. C. Bryant

G. His

1980

Lafayette

F. W. Harrison, Jr.

P. M. Strunk

J. W. Shirley

R. A. Anderson

M. A. Munchrath

1981

Corpus Christi

P. M. Strunk

J. J. Amoruso

T. J. Wintermute

W. R. Payne

Wilson Humphrey

1982

Houston

J. J. Amoruso

S. C. Childress

C. G. Beckwith

C. A. Baird

J. O. Lewis

1983

Jackson

S. C. Childress

J. P. Palmer

S. A. Horton

P. D. Cate

J. C. Marble

1984

Shreveport

J. T. Palmer

E. G. Wermund

C. S. Cook

E. W. Saye

J. M. Forgotson, Jr.

1985

Austin

E. G. Wermund

D. E. Pope

R. Everett

D. C. Ratcliff

L. E. Garner

1986

Baton Rouge

D. E. Pope

R. H. Sams

B. D. David

F. E. Lindfors-Kearns

H. L. Roland

1987

San Antonio

R. H. Sams

J. A. Hartman

M. T. Tobin

T. Cooper

D. F. Tobin

1988

New Orleans

J. A. Hartman

W. R. Payne

R. W. Sabaté

J. E. Bailey

C. C. Baker

1989

Corpus Christi

W. R. Payne

P. G. Gray

B. E. Gaither

T. B. Henderson

G. M. Heinzelmann

1990

Lafayette

P. G. Gray

C. E. Harrison

H. Fielding

B. Smart

B. E. Lock

1991

Houston

C. E. Harrison

J. C. Marble

H. W. Kiatta

L. D. Bartell

D. L. Smith

1992

Jackson

J. C. Marble

R. L. Williamson

W. Lester Aultman

Stanley King

S. C. Knox

1993

Shreveport

R. L. Williamson

W. L. Fisher

Mark Schroeder

B. R. White

O. R. Berg

1994

Austin

W. L. Fisher

W. E. Marsalis

S. P. Dutton

C. Condon

P. R. Rose

1995

Baton Rouge

W. E. Marsalis

E. Gerald Rolf

S. N. Breakfield

R. W. Jackson

D. E. Pope

1996

San Antonio

E. Gerald Rolf

Mark J. Gallagher

William P. Wilbert

Bill Layton

Thomas E. Ewing

1997

New Orleans

Mark J. Gallagher

Robert F. Travis

Eric C. Broadbridge

Gary W. Jacobs

John C. Langford

1998

Corpus Christi

Robert F. Travis

Brian E. Lock

Lawrence Hoover

Daniel Neuberger

Gloria Sprague

1999

Lafayette

Brian E. Lock

Jeff Lund

Jana DaSilva

Tim Doré

Tim Rynott

2000

Houston

Jeff Lund

O. Roger Berg

Denise Stone

Deborah Sacrey

Larry Bartell

2001

Shreveport

O. Roger Berg

Peter R. Rose

Mark Dunham

David Hart

Will Downs

2002

Austin

Peter R. Rose

Chacko J. John

Scott W. Tinker

Ramon Trevino

Doug Ratcliff

2003

Baton Rouge

Chacko J. John

Stewart Chuber

Drukell Trahan

Gary Duncan

David E. Pope

2004

San Antonio

Stewart Chuber

Thomas Bergeon

Robert J. Scott

Eugene L. Ames III

Lee T. Billingsley

2005

New Orleans

Thomas Bergeon

Barry Wawak

Eric Broadbridge

George Rhoads

Jim Zotkowitz

2006

Lafayette

Barry Wawak

Gloria Sprague

Andy Vodicka

David Fugitt

Mary J. Broussard

2007

Corpus Christi

Gloria Sprague

Ken Nemeth

Dan Neuberger

Robert M. Rice

Brent Hopkins and Dan Pedrotti 

2008

Houston

Ken Nemeth

Will Downs

Janice Gregory-Sloan

Cheryl Desforges

Dave Rensink

2009

Shreveport

Will Downs

Bonnie Weise

David Benscoter

John Grunau

Ralph Richardson

2010

San Antonio

Bonnie Weise

Jaime Patiño Ruiz

Bruce Gates

Mark Thompson

Lyle F. Baie

2011

Veracruz, Mexico

Jaime Patiño Ruiz

Scott Tinker

Ulises Hernández Romano

Ivan Alor Ortiz

Javier Meneses-Rocha

2012

Austin

Scott Tinker

Tom Klekamp

Angela Ludolph

Allan Standen

Dallas Dunlap

2013

New Orleans 

Tom Klekamp

Mary Broussard

Jack Gross

Mike Fein

Art Johnson

2014

Lafayette

Mary Broussard

Charles Sternbach 

 

Steve Hill

Mike Quinn

2015

Houston

Charles Sternbach 

Brent Hopkins

Dianna Phu Mike Erpenbeck Larry Bartell

2016

Corpus Christi

Brent Hopkins

Thomas Ewing

 

Sean Kimiagar

Dawn Bissell

2017

San Antonio

Thomas Ewing

Ralph Richardson

 

Daniel Sutton

Gene Ames III

2018

Shreveport

Ralph Richardson

 

 

 

Alan Brittain

 


E-Mail GCAGS
Copyright © 2017